Ostrobramska Matka Boża Miłosierdzia
Królowa Korony Polskiej – dawna i bliższa, bez przepychu który teraz musi dżwigać
Kochani
Miało być o czymś innym, całkiem odległym.
Ale dziś zajęłam się kopiowaniem tego co napisałam w blogu, może wreszcie wydrukuję. Bo papier to papier a nie „chmura”
Znalazłam ten wpis i wrócił czas dzieciństwa ale i młodzieńczy, zachwytów wzruszeń miejscami świętymi o wadze historycznej jak Jasna Góra, Kalwaria Zebrzydowska czy Ostra Brama, z obrazami z Sienkiewicza czy z opowieściami Mamy…..
Nie tak dawno to było , a teraz stało się tak obce mentalnie. Mój Boże, co nam zrobiono. Odebrano dziecięce marzenia….
Przez zawirowania polityczne i rządy czarne wszystko stało się byle jakie, odległe, nierealne i właściwie nie tylko zapomniane ale i wrogie jakby.
Czy Ktoś w Was też tęskni za tamtymi czasy gdy było jasno, prosto i mieściło się w sercu ?
A teraz ten wpis blogowy :
Opublikowane w 15 sierpnia 2012 przez Zofia Konopielko
Śladami mojego Taty. Matka Boska Ostrobramska…
Wizerunek Madonny Miłosierdzia został namalowany na deskach dębowych techniką temperową . Obraz ma wymiary 200×160 cm. Został umieszczony na zewnętrznej ścianie wieleńskiej Ostrej Bramy i jest oświetlany przez światło padające z położonego naprzeciw dużego okna ze starówką w tle…..
Autor obrazu jest nieznany. Niektórzy autorstwo przypisują Łukaszowi, artyście krakowskiemu, który namalował podobny obraz w 1624 roku dla Kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Wg legendy Matka Boska ma rysy Barbary Radziwiłłówny.
Wg prof. Marii Kałamajskiej- Saeed oba obrazy są wzorowane na innym, autorstwa flamandzkiego malarza Martina de Vosa, namalowanego ok. 1580 roku w dwóch wersjach graficznych, różniących się układem rąk. Pierwsza z wersji, przeniesiona potem do obrazu wileńskiego przedstawia Matkę Boską ze skrzyżowanymi na piersi dłońmi a na drugim- jej dłonie są złożone w geście modlitewnym. Oba obrazy rytował Hieronim Wierix.
Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. Widoczna jest tylko wyrazista twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie.
Pod metalową sukienką Ostrobramska Pani ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami. Szyja okryta jest szalem, a głowa białą chustą. Całą postać otula zielonkawo-błękitny płaszcz zarzucony na głowę i ramiona. Tło obrazu ma odcień brązu.
Obraz został wystawiony w XVII wieku na Ostrej Bramie.
Szczególny kult wizerunku rozpoczął się w 1655 roku, kiedy Moskale dokonali najazdu na Wilno….
W 1671 roku, przy bramie zbudowano drewnianą kapliczkę, która spłonęła w 1711 roku. Ocalał wówczas jedynie ten właśnie cudowny obraz. Podobno w ostatniej chwili wyniósł go młody zakonnik, narażając swoje życie. Ciężko poparzony wyzdrowiał, co wszyscy uznali za cud Matki Boskiej.
Wówczas też Wizerunek Matki Miłosiernej został zasłonięty srebrną, złoconą sukienką.
Po roku w tym samym miejscu wybudowano kaplicę murowaną. Umieszczono w niej ten sam obraz Madonny .
W 1794 roku przy Ostrej Bramie miało miejsce starcie oddziału wojsk rosyjskich szturmujących Wilno z obrońcami miasta, powstańcami Jasińskiego. Podczas tych działań, zarówno kaplica i jak i obraz uległy uszkodzeniom, które naprawiono w tym samym roku.
W okresie zaborów a szczególnie w czasie powstania styczniowego w Ostrej Bramie miały miejsce patriotyczne manifestacje. Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej był elementem całego ruchu niepodległościowego wymierzonego przeciwko władzom rosyjskim. Gdy doszło do stłumieniu Powstania Styczniowego, obawiano się, że Rosjanie nie zaakceptują polskiego napisu pod obrazem. Brzmiał on tak : „Matko Miłosierdzia pod Twoją obronę uciekamy się „ . I wówczas ktoś wpadł na pomysł by zmienić ten polski napis na łaciński:
” MATER MISERICORDIAE , SUB TUUM PRAESIDIUM CONFUGIMUS”
Kult Maryi Ostrobramskiej został trwale uwieczniony w literaturze pięknej. Adam Mickiewicz w inwokacji do swojego poematu „ Pan Tadeusz” zwraca się z prośbą do Matki Boskiej Ostrobramskiej o łaskę powrotu emigrantów do Polski.
W roku 1849 obraz otrzymał wotum, które stało się charakterystyczną ozdobą, akcentem zamykającym całość kompozycji. Jest to odwrócony sierp półksiężyca z wygrawerowanym napisem :
„ Dzięki Tobie Matko Boska za wysłuchanie próśb moich, a proszę Cię, Matko Miłosierdzia, zachowaj mnie nadal w łasce i opiece Swojej Przenajświętszej W.I.J. 1849 roku.”
Ponadto na głowie Pani Ostrobramskiej założono dwie korony ze złoconego srebra. Jedna została założona w okresie baroku i oznacza koronę Królowej Niebios, a druga rokokowa jest koroną Królowej Polski.
Korony te zamieniono na złote w 1927 roku, kiedy to metropolita warszawski Aleksander Kakowski dokonał koronacji Madonny. W tej uroczystości uczestniczył Józef Piłsudski. Korony zostały ufundowane ze składek społecznych . Niestety oryginalne korony zaginęły w czasie II wojny światowej.
Wokół obrazu znajdują się liczne wota, m.in. tabliczka ofiarowana przez Piłsudskiego z tekstem : ” Dzięki Ci Matko za Wilno”
W 1993 roku odwiedził Wilno i był w Ostrej Bramie Jan Paweł II.
I tyle na temat Ostrej Bramy.
Przed wielu laty byliśmy w Druskiennikach z zamiarem odwiedzenia Wilna. Odwiedziliśmy Matkę Boską. I tak jak kiedyś moi pradziadowie- Michalina i Bolek Rodziewiczowie , a po latach nasi Rodzice, w tłumie pielgrzymów wchodziliśmy po stromych schodach ze stopniami wyżłobionymi stopami wiernych.
Niektórzy wchodzili tam na kolanach.
I jak od wieków wszyscy nieśli swoje ludzkie prośby.
Matka Boska była piękna, złotem lśniła i słońce igrało w witrażach.
Wpatrywaliśmy się w Jej oczy.
Patrzyła w dal – co widziała i co słyszała- nigdy się nie dowiemy.
Ale przynosiła NADZIEJĘ….