Wstęp do artykułu dr Moniki Czachorowskiej…

 

polio-egypt.jpg

Staroegipska ilustracja chorego z porażeniami kończyny. Zdjęcie z internetu.

 

 

    W tym blogu , w rozdziale pt artykuł dr Marii Chmielewskiej- Jakubowicz zamieściłam publikację  Pani Doktor nt historii Szpitala im. Dzieci Warszawy. Ponieważ artykuł jest dostępny w necie odpłatnie, chciałam przybliżyć wielkie dzieło kronikarskie dr Baśki , ale z uwagi na formułę tego blogu musiały być to krótkie odcinki i w kolejności  odwróconej ( ostatni odcinek figuruje jako pierwszy itd) .

Na zamieszczenie artykułu i jego redakcję uzyskałam pełną zgodę , chociaż tylko ustną autorki , za co Jej serdecznie dziękuję, gdyż Szpital był mi drugim domem…..

    A teraz , również za akceptacją P. dr Moniki Czachorowskiej, wieloletniej ordynator Oddziału Neuroinfekcji tego samego Szpitala zamieszczę ( również odcinkami) Jej artykuł o  wielkiej epidemii poliomyelitis ( choroby Heinego Medina) w Polsce sprzed ponad półwiecza.

    Aktualnie wielu rodziców decyduje, by nie szczepić swoich dzieci, bo boją się odległych następstw , które właściwie nigdy nie zostały potwierdzone. Jest to trend ogólnoświatowy, któremu się poddali także Polacy. Ze zgrozą obserwuję jak coraz więcej  matek odmawia wykonywania szczepień swoich dzieci.

W 2001 roku WHO uznała, że  Europa jest wolna od tej choroby, ale na początku 2014 roku polio występuje  endemicznie w Nigerii, Afganistanie i Pakistanie a także obserwuje się pojedyncze  przypadki w Etiopii, Kamerunie, Kenii , Somalii i Syrii.

W dzisiejszych czasach, gdy istnieje łatwość podróżowania i ludzie z tego korzystają przywleczenie choroby Heinego- Medina do Polski jest zawsze możliwe.

     Decyzje nie szczepienia dzieci mogą skutkować powrotem wielu ciężkich chorób, co do których ci rodzice nie mają wyobrażenia. Nie zapomnę dzieci, które widziałam w latach 70 – 80 XX wieku w Szpitalu Dzieci Warszawy. Piękne, dorodne miały  niedowłady mięśni,  bezsilne nóżki czy nieruchome ramiona i były bez szans na wyzdrowienie….

Tak więc treść tego artykułu może być głosem ostrzegawczym…cdn

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *